Drukuj  

Jak zapobiegać wypaleniu pracowników – 4 podstawowe wskazówki

Wypalenie zawodowe to obecnie jedno z największych trudności i wyzwań stojących przed menedżerami. Wśród osób, które czują się przepracowane i niedocenione, następuje szybki spadek zaangażowania, motywacji i produktywności. Jeżeli proces ten nie zostanie zatrzymany, może prowadzić do kosztownych rotacji.
 
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak radzić sobie w takiej sytuacji.
 
 
1. Zapytaj podwładnych, co lubią w swojej pracy i dlaczego. Pierwszym krokiem w celu utrzymania poziomu zaangażowania i motywacji zespołu jest określenie mocnych stron jego członków oraz aspektów pracy, które są dla nich ważne. W miarę możliwości, dopasuj ich stanowisko pracy tak, aby obejmowało zadania, w których są dobrzy i które lubią wykonywać.
 
2. Doceniaj włożony wysiłek, nie tylko uzyskane wyniki. Działania twojego zespołu nie zawsze będą skuteczne, lecz ważne jest, aby je docenić niezależnie od rezultatów. Osiągnięcie właściwych wyników może wymagać zastosowania metody prób i błędów. Ważne jest, aby docenić ciężką pracę i wyciągać wnioski z działań zespołu, aby w przyszłości nie popełniać błędów. Dzięki temu pracownicy będą zmotywowani do uczenia się na własnych błędach i dalszego doskonalenia.
 
3. Daj pracownikom prawo do podejmowania decyzji. Pracownicy, którzy nie mogą kontrolować swojego otoczenia są najbardziej podatni na wypalenie zawodowe. Członkowie twojego zespołu muszą mieć udział w podejmowaniu decyzji ich dotyczących. Pozwól im wziąć odpowiedzialność za podjęte decyzje.
 
4. Stwórz osobistą wizję, misję firmy oraz jej cele. Upewnij się, że twoi pracownicy wypracowali swoje własne cele. Istotne jest, aby organizacja jako całość miała wypracowaną wizję, lecz pracownicy potrzebują także swoich osobistych wizji i celów do osiągnięcia.
 
 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com