Drukuj  

Wyrażanie uznania pracownikom - 5 wskazówek

Jak pisze Dale Carnegie: „zaczynanie od pochwały porównać można do pracy dentysty, który na wstępie daje zastrzyk z nowokainy. Potem i tak przychodzą wszystkie nieprzyjemne zabiegi, ale nowokaina łagodzi ból. Każdy przywódca powinien o tym wiedzieć".
 
Bez odpowiednich nagród lub pochwał, zespół bardzo szybko straci motywację do pracy. Właściwie dobrany program motywacyjny ma zatem istotne znaczenie w utrzymaniu zaangażowania i zadowolenia pracowników. Należy jednak pamiętać, że każdy członek zespołu ma swoje indywidualne potrzeby i upodobania. Dlatego też istotne jest upewnienie się, że uznanie lub nagroda, jaką obdarujemy pracownika, są adekwatne do jego osiągnięć i osobowości. Poniżej przedstawiamy pięć wskazówek, które pomogą Ci wyrazić pochwałę dla zespołu za każde zdobyte osiągnięcie.
 
 
1. Obserwuj swoich pracowników. Zwracaj uwagę na każde osiągnięcie Twojego zespołu i doceniaj indywidualny wysiłek pracowników. Wyłoń osoby osiągające najlepsze wyniki pracy i odpowiednio nagródź ich osiągnięcia.
 
2. Zadbaj o szczery charakter pochwały. Upewnij się, że Twoja pochwała jest szczera i za taką też zostaje odebrana. Wyraź pochwałę w sposób konkretny, niejednoznaczne komplementy uznawane są bowiem za nieszczere.
 
3. Dobierz nagrodę adekwatną do osiągnięcia. Istotne jest stopniowanie nagród - lepsze nagrody za większe osiągnięcia. Jeżeli taka sama nagroda zostaje przyznawana zarówno za mniejsze, jak i za większe sukcesy, może to wywołać niezadowolenie lub zaszkodzić motywacji pracowników.
 
4. Bądź spontaniczny. Przewidywalne nagrody zmniejszają ich efektywność. Dla pracowników osiągających najlepsze wyniki przygotuj niespodziankę w postaci lunchu lub bonu upominkowego do ich ulubionego sklepu. Dzięki temu utrzymasz ich poziom zadowolenia i zaangażowania.
 
5. Przyjmij na siebie ten obowiązek. Pełniąc role kierownika to ty odpowiadasz za podtrzymanie motywacji i zaangażowania pracowników. Zainwestuj swój czas, aby lepiej poznać każdego członka zespołu. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, jakie zachęty i nagrody są dla nich najbardziej atrakcyjne. Kiedy nadejdzie czas wyrażenia pochwały, odpowiednio dobierz rodzaj uznania i nagrody dla najlepszych pracowników w taki sposób, aby odpowiadały ich upodobaniom.
 
 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com