Drukuj  

Motywacja - wewnętrzny motor napędowy

29 sierpień, 2016 08:41
miniaturka
 
Jedynym światem, jaki mamy szansę tak naprawdę do końca poznać – i jednocześnie najważniejszym – jest świat naszych myśli, nasza świadomość. Kluczowe znaczenie w naszym życiu ma rzeczywistość, którą nieustannie kształtujemy swoim sposobem myślenia, przekonaniami, ideałami i filozofią. Ta rzeczywistość jest zależna od naszego podejścia. Chcąc wykorzystać maksimum naszego potencjału i sprawić, że to co nas otacza będzie nas cieszyć, potrzebujemy motywacji. Czym ona jest?
 

Motywacja ma związek z ruchem – powoduje, że człowiek „wstaje" i zaczyna działać. Wielki pionier motoryzacji, Ranson E. Olds, porównał człowieka do samochodu. Stwierdził, że tak jak siłą napędową każdego auta jest motor, tak i każdy z nas ma w sobie taki wewnętrzny napęd, który nieustannie wprawia nas w ruch.

Aby silnik spalinowy działał, potrzebne jest paliwo; to samo dotyczy naszego wewnętrznego motoru. Tak jak nie wszystkie silniki funkcjonują dzięki temu samemu paliwu – jedne potrzebują benzyny, inne prądu, jeszcze inne pary wodnej – tak i nie wszystkich ludzi zachęcają do działania te same argumenty.

Kto zapewnia nam to paliwo i uruchamia nasz wewnętrzny motor? Może to być pracodawca, który obiecał wynagrodzić nasze dodatkowe starania, albo inny podmiot (uniwersytet, rząd itp.) kuszący prestiżową nagrodą lub wysokim stypendium.

Zachęcać do wysiłku mogą też oczekiwane zyski albo cały wachlarz innych czynników. Jednak, jak pokazuje doświadczenie ludzi sukcesu, najsilniejszą motywację do działania można odnaleźć w samym sobie. Najlepsza zachęta czy inspiracja kryje się w naszym umyśle, w tym co sądzimy na swój temat.

Jak zatem nauczyć się motywowania do wysiłku?

  • Nastawienie - skoncentruj wysiłki na takim sterowaniu wewnętrznymi siłami, by nieustannie dostarczały paliwa naszemu motorowi motywacji.
  • Wierz w siebie – stymuluj swój umysł i ciało do ciągłego podejmowania dodatkowych wysiłków, potrzebnych do realizacji postawionych sobie celów.
  • Podejmuj działania konieczne – pragnienie to dopiero ziarno naszej ambicji. Musisz zrozumieć, że trzeba podjąć pewne działania, nawet jeśli wzbudzają w nas niechęć.
  • Odnawiaj wizję – jedynym sposobem na nadanie naszym marzeniom realnych kształtów jest wytrwałe podsycanie ambicji i podtrzymywanie pragnienia w sercu.

„Nie trać czasu na błahostki. Nie pozwól, by jakieś mało znaczące drobiazgi – życiowe termity – zniszczyły twoje szczęście" – Dale Carnegie

W głębi serca i umysłu musimy dokładnie wiedzieć i rozumieć, co jest naszym celem, a także posiadać niewzruszoną pewność, że jesteśmy w stanie do tego celu dotrzeć. Dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli zmierzyć się z cudzymi opiniami na nasz temat.

Artykuł opracowano na podstawie "The best of Dale Carnegie" - Jak doskonalić siebie i wywierać wpływ na życie innych.

 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com