Drukuj  

Nie szefuj - prowadź!

15 kwiecień, 2016 04:16
Zrzut_ekranu_2016-04-15_o_11.21.53
 
Peter Ducker, jeden z największych teoretyków zarządzania napisał: „To, co nazywamy zarządzaniem, w głównej mierze polega na utrudnianiu ludziom wykonywania pracy."

W gruncie rzeczy menadżerowie, którzy naprawdę prowadzą swoich ludzi, zamiast nimi dyrygować, nie tylko osiągają lepsze efekty, ale również tworzą zespół zaangażowany w dążenie do sukcesu w każdym aspekcie pracy i życia.

Oto kilka wskazówek, jak prowadzić swój zespół i osiągać sukcesy!

Liderzy służą personelowi

J.W.Marriott napisał „moim zadaniem jest motywowanie moich ludzi, szkolenie ich, udzielanie im pomocy i dbanie o nich." Dobry lider naprawdę dba o swoich ludzi. Jest to szef, do którego można przyjść z pytaniem bez obawy, że zostanie się uznanym za głupiego. To szef, po którym można się spodziewać informacji i sugestii, a nie wymagań i poleceń.

Dodawaj ludziom władzy

Zamiast samodzielnie podejmować każdą decyzję związaną z wykonywaną pracą, skuteczny lider pozwala uczestniczyć w procesie decyzyjnym ludziom, którzy bezpośrednio podejmują się tych zadań. Kiedy pracownicy mogą zabierać głos w takich kwestiach, nie tylko uzyskują więcej cenných informacji, ale również stają się bardziej zaangażowani w dążenie do sukcesu.

Zarządzanie a przywództwo

Zarządzanie to mówienie ludziom, za co będą odpowiedzialni. Przywództwo upełnomocnia pracowników – daje im możliwość podejmowania własnych decyzji w ramach wytycznych akceptowanych przez wszystkie zainteresowane strony. Najważniejsze jest szkolenie i motywowanie ludzi, dzięki czemu stają się oni bardziej kompetentni i mają ochotę dokładać wszelkich starań w dążeniu do celów wyznaczonych przez firmę.

Idealny przełożony

Efektywny styl zarządzania opiera się na poznaniu ludzkich zachowań i stosowaniu tej wiedzy w pracy z podwładnymi. Dobrzy menadżerowie nie są tyranami, ani wyluzowanymi kolesiami. Nie wzbudzają niechęci, ani strachu u swoich podwładnych. Uzdolniony przywódca jest pewny siebie i cieszy się respektem u innych. Najbardziej efektywny styl zarządzania to styl mieszczący się pomiędzy dwiema skrajnymi postawami. 

Przywództwo jest sztuką, którą można posiąść. Przy odrobinie wysiłku każdy, kto tego pragnie, może nauczyć się kierować ludźmi w sposób, który zjedna mu szacunek, zafanie i szczerą chęć współpracy.

 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com