Drukuj  

Prezentuj z uwzględnieniem interesów słuchaczy

19 listopad, 2015 01:00
miniatura_-_prezentacje
 
Atrakcyjna prezentacja jest jak zabranie słuchaczy w podróż. Według Harvard Bussines Review „potrzebujesz konkretnych przykładów by skutecznie przekazywać myśli. Tak więc ogranicz suche mówienie o faktach, a zacznij sprzedawać przykłady, które łatwo odszukać w codziennym życiu."

Dobre miejsce do startu, to ustalenie co twoi słuchacze już wiedzą na poruszany przez ciebie temat i na ile jest on dla nich istotny. Chcąc dobrze przygotować się do swojego wystąpienia, weź pod uwagę trzy czynniki, które według magazynu Forbes mają najwięszy wpływ na efektywność przemawiania.

Nawiązanie emocjonalnej więzi z publicznością

Świadomie lub nie, twoi słuchacze wyrabiają sobie tak zwane „pierwsze wrażenie" o tobie. Według niektórych badań, ma na to wpływ zaledwie kilka pierwszych sekund. Pokaż, że lubisz swoją publiczność, a oni to odwzajemnią. Ponadto utrzymuj z nimi kontakt wzrokowy. Jeśli tego nie robisz, dajesz im sygnał, że źle się czujesz przemawiając i tak naprawdę wolałbyś być w innym miejscu.
 

Przemawiaj energicznie

Przekazuj emocje podczas przemawiania. Podkreślaj ważne punty swojego przemówienia tonem głosu, gestami i mimiką. Nie bój się używać mnóstwa przykładów i opowiadać historii. Słuchacze się utożsamiają z opowiadaniami i łatwiej im wyciągać wnioski. Chcąc nadać dynamiki swoim wypowiedziom, używaj krótkich zdań.
 

Określ jasny przekaz

Przykładaj ogromną wagę do tego czy słuchacze cię rozumieją. Miej świadomość, że to co mówisz, może być czytelne dla ciebie, ale niekoniecznie dla publiczności, przed którą występujesz. Dlatego kluczowe myśli powtarzaj używając przykładów, analogii oraz wniosków, które można z nich wyciągnąć.
 
Zapamiętaj, że świetna prezentacja jest jak wykwintne danie. Wymaga wysokiej jakości składników, planowania i starannego przygotowania!
 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com