Drukuj  

Work-life ballance - jak osiągnąć?

22 czerwiec, 2016 02:31
Zrzut_ekranu_2016-06-22_o_09.49.44
 

„Wierz w cuda. Żyj pełnią życia – trochę się ucz i trochę myśl, trochę rysuj i maluj trochę. I śpiewaj, i tańcz, i baw się i pracuj nieco każdego dnia" – Robert Fulghum

Większość z nas dąży do osiągnięcia w życiu równowagi. Oznacza to, że chcielibyśmy poświęcać odpowiednią ilość czasu każdej z dziedzin naszego życia. Jednak często czujemy, że w naszym życiu brakuje równowagi.

Jak nie dopuścić do utraty równowagi? Wypracuj w sobie takie podejście, które zapewni Ci spokój i szczęście.

1.     Wypełnij swój umysł myślami o spokoju, odwadze, zdrowiu i nadziei.

2.     Nigdy nie próbuj się mścić.

3.     Spodziewaj się niewdzięczności.

4.     Wylicz swoje powody do szczęścia – nie problemy.

5.     Nie naśladuj innych.

6.     Spróbuj wyciągnąć korzyści z poniesionych strat.

7.     Sprawiaj, by inni czuli się szczęśliwi.

„Pamiętaj, że szczęście przychodzi i odchodzi jak obrotowe światło morskiej latarni. Raz niezwykle jaśnieje, a potem zanika. Gdyby jednak świeciło non-stop, nie przyciągnęłoby naszej uwagi tak skutecznie". – Dale Carnegie 

Czy jesteś w pełni zadowolony/a z czasu i energii, które poświęcasz na każdą dziedzinę życia? Spójrz na poniższe koło równowagi i dokonaj samoanalizy.

Koło równowagi

Kariera – Ta część koła składa się z czasu i energii, które poświęcamy naszej zawodowej karierze. Czas pracy wielu ludzi znacznie wykracza poza standardowy, 30 lub 40 godzinny tydzień pracy. Dzieje się tak z powodu służbowych podróży, czasu poświęcanego na dojazdy do pracy lub wykonywaniu zawodowych obowiązków w domu.

Finanse – Jeśli obszar „Kariera" pokrywa się ze sposobem zarabiania na życie, obszar „finanse" obejmuje zatem wydatkowanie zarobków. Odnosi się to do czasu i energii, które poświęcamy na planowanie wydatków, płacenie rachunków, zmniejszanie zadłużenia, inwestycje i oszczędności.

Zdrowie – Ta część koła odnosi się do dbałości o zdrowie poprzez ćwiczenia, dietę, porady i innych wyborów dotyczących stylu życia. Chodzi o zachowanie zdrowia na bieżąco.

Rodzina – Dla większości z nas rodzina jest kluczowym czynnikiem mającym wpływ na odczuwanie przez nas równowagi w życiu. Myśląc o rodzinie, weź pod uwagę nie tylko małżonków i dzieci, ale również siostry, braci, rodziców i dziadków.

Życie Towarzyskie – Bez względu na wsparcie jakie otrzymujemy od rodziny, potrzebujemy też kontaktów z innymi ludźmi. Zadaj sobie pytanie kiedy ostatni raz wyszłaś/wyszedłeś na kawę ze znajomymi. Przyjaciele pozwalają popatrzeć na życie z innej perspektywy i wnoszą dodatkową wartość w nasze życie.

Społeczeństwo – Jest wiele możliwości być dać cząstkę siebie społeczeństwu. Pomyśl o czymś co cię cieszy i mógłbyś tą radością podzielić się z innymi. Czy mogłabyś/ mógłbyś zaangażować się w wolontariat?

Duchowość - Ten obszar koła odnosi się do potrzeby kontaktu z czymś, co wzmacnia naszego ducha. Może on obejmować działania formalne, np. nabożeństwa, nauki religijne lub szereg innych zajęć takich jak joga, medytacja, tai chi lub rekolekcje.

 
 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com