Drukuj  

Występuj publicznie bez stresu!

19 luty, 2016 04:19
Zrzut_ekranu_2016-02-19_o_11.18.13
 
Wielu ludzi boi się występować przed większą grupą. Nie chodzi o to, że nie wiedzą co chcą przekazać, ale raczej o stres przed wystąpieniami publicznymi. Nad stresem można zapanować. Nic nie stoi na przeszkodzie by dzięki wystąpieniom przed większą grupą słuchaczy pozytywnie się wyróżnić i być zauważonym! Oto kilka wskazówek, które pomogą ci pokonać stres i skutecznie prezentować!
 

1. Przygotuj się! Przygotuj się! Przygotuj się!

Tylko dzięki pełnemu zrozumieniu tego co chcesz przedstawić nabierzesz pełnej odwagi. Kiedy nie jesteś w stanie ogarnąć własnych myśli i materiału, nie będziesz skutecznie przemawiać.  Po prostu musisz dobrze wiedzieć co chcesz powiedzieć.

2. Rozpocznij odważnie!

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. To jak rozpoczniesz daje twoim słuchaczom wyobrażenie o tobie i całym wystąpieniu. Starannie zaplanuj co powiesz na początku i przedstaw to z ekspresją i pewnością siebie.

3. Skoncentruj się na kilku kluczowych punktach!

Zaplanuj kluczowe punkty twojego wystąpienia i starannie przemyśl jaki chcesz osiągnąć cel. Nie zapominaj, by najważniejsze myśli uwypuklić czymś, dzięki czemu wywołasz w słuchaczach efekt „wow".  Może to być pomoc wizualna albo zapadający w pamięci przykład. Pamiętaj, im bardziej kreatywnie podejdziesz do kluczowych punktów wystąpienia, tym bardziej swobodnie będziesz się czuć.

4. Znaj dowody!

To o czym mówisz nie może być oparte tylko na twoich przemyśleniach. Posiłkuj się dowodami, tym bardziej kiedy przedstawiasz główne punkty wystąpienia. Przedstawienie rzeczowych argumentów na dany temat pomoże twoim słuchaczom zgodzić się z tym o czym mówisz.

5. Zakończ wezwaniem do działania!

Ostatnie minuty twojego wystąpienia będą najlepiej zapamiętane. Starannie się do tego przygotuj i upewnij się, że zakończenie twojej prezentacji zawiera jej cel. Podsumuj treść i jasno określ twoim słuchaczom kierunek działania.

Poszerz swoją wiedzę z Dale Carnegie Training i już dzisiaj zapisz się na szkolenia:

Skuteczne Prezentacje

Wystąpienia publiczne i storytelling

 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com