Drukuj  

Zasady umacniania zaufania i autorytetu lidera

21 grudzień, 2015 03:36
mini_-_auto
 

"Człowiek, który sięga najdalej, to zwykle ktoś śmiały i skłonny do działania, Ostrożni żeglarze nigdy nie oddalają się zbytnio od brzegu." Dale Carnegie

Przywództwo jest sztuką, którą można posiąść. Możesz kierować ludźmi w sposób, który zjedna Ci szacunek, zaufanie i szczerą chęć współpracy. Aby zespół widział w Tobie lidera musisz być postrzeganym jako osoba wiarygodna. Umiejętność nawiązywania i pielęgnowania zaufania jest niezbędna do kształtowania kompetencji przywódczych.

Przypominamy podstawowe zasady, które pomogą Ci w umacnianiu zaufania i Twojego autorytet lidera:

# Zasada 1:

Przestrzegaj wysokich standardów zawodowych oraz etyki zachowania. Bądź uczciwy i niezawodny, dotrzymuj złożone obietnice. 
 

# Zasada 2:

Buduj porozumienie poprzez zainteresowanie innymi. Zadawaj pytania, dowiedz się co motywuje innych do działania.
 

# Zasada 3:

Słuchaj aktywnie bez uprzedzeń i stereotypów.
 

# Zasada 4:

Pytaj więcej niż mów. Współpracuj z innymi w podejmowaniu decyzji, okazuj otwartość i akceptację oraz bądź otwarty na nowe pomysły i wyrażanie konstruktywnej krytyki.
 

# Zasada 5:

Myśl i mów w kategorii "my". Używaj stosownego języka zawierającego emocje. Komunikuj w sposób taktowny i dyplomatyczny.
 

# Zasada 6:

Zajmuj się problemami natychmiast. Mów pewnie, zdecydowanie i z autorytetem, przedstawiaj dowody potwierdzające twoją opinię.  Używaj faktów do podejmowania racjonalnych decyzji.
 

# Zasada 7:

Bądź wzorem – działaj profesjonalnie i zawsze staraj się rozmawiać z innymi. Prezentuj dobrą wolę oraz dobre intencje. Dawaj ludziom możliwość wyrażania wątpliwości oraz popełniania błędów.
 

# Zasada 8:

Okazuj szacunek, zaufanie oraz wiarę w innych.  Deleguj zadania, wzmacniaj zachowania i oczekuj efektów. Zachęcaj do podejmowania ryzyka oraz wpieraj w odpowiednich momentach.
 

# Zasada 9:

Bądź człowiekiem. Ponoś odpowiedzialność oraz przyznawaj się do błędów, wad i porażek. 
 

# Zasada 10:

Bądź adwokatem swojego zespołu. Skup się na jego mocnych stronach oferując mu poparcie, zaufanie i wiarygodność. Pokazuj szczere uznanie, wyrażaj uznanie dla innych oraz dziel się sukcesem ze współpracownikami.  
 

Powrót

 
 

ul. Domaniewska 37, 2nd Floor, Warsaw, 02-672, PL
P:+48 22 305 45 45

Znajdź nas na:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zaprojektowana i stworzona przez Americaneagle.com